Egypt bezpečnost

Egypt a bezpečnost

Jaká je bezpečnost v Egyptě? A jak jsou na tom populární letoviska s otázkou bezpečnosti? To popíši v tomto článku. Hned na začátek zdůrazním, že bezpečnostní situace se může měnit. Doporučím vždy zkontrolovat stránky ministerstva zahraničí. A zároveň níže popíši i rozdíly mezi jednotlivými částmi Egypta. Je totiž rozdíl zda jste v letoviscích, nebo poblíž Libye 🙂

Egypt bezpečnostní situace 2019

Bezpečnost je pro Egypt zásadní otázkou s ohledem na důležitý turismus. To bohužel občas přináší i různé situace, kdy se řeší že Egypt něco kryje, neposkytne informace apod.

Úřady však podnikají takové kroky, aby bezpečnost v turistických místech byla podobná bezpečnosti například v Evropě. A tak se můžete setkat s častými kontrolami na cestě za památkami, kontrolou na letištích, kontrolou autobusů a vozidel. Což je dobře.

Kam v Egyptě nejezdit – místa se zhoršenou bezpečností

MZV ČR varuje před cestami na Sinajský poloostrov. Především severní část má horší bezpečnost. Vnitrozemí Egypta, především pak místa poblíž Libye. Nebezpečné jsou i některá předměstí Káhiry a při cestách k pyramidám v Gíze (platí hlavně pro individuální turisty).

Bezpečnost Egypt – letoviska

Bezpečnost v letoviscích je na velmi slušné úrovni. Bohužel i zde je čas od času nějaký incident. Pro připomenutí zmíním útok na turisty v Hurghadě z roku 2017.

Bezpečnost Hurghada

Bezpečnost v letovisku Hurghada, které patří mezi oblíbená letoviska českých turistů je velmi dobrá. Můžete narazit na výrazná bezpečnostní opatření. Často se setkáte s bezpečnostními složkami.

Bezpečnost Marsa Alam

Bezpečnost stejná jako v letovisku Hurghada. Pokud budete v resortu a případně využijete organizované výlety, nemusíte se obávat. Samozřejmě rizika jsou všude, ale toto je opravdu bezpečnější část Egypta.

Bezpečnost na Sinaji – Taba a Sharm el-Sheikh

Na začátku jsem zmínil, že Sinajský poloostrov je nebezpečný. Ono to platí primárně o severu. Letovisko Sharm el-Sheikh je v jižní části a bezpečnost je tu na dobré úrovni. Každopádně bych zde byl velmi opatrný před cestami a delšími výlety.

Letovisko Taba začíná v poslední době být nabízenou destinací. Osobně bych sem nejel, ačkoli dle různých vyjádření má jít o bezpečné místo. Možná samotné letovisko, ale je již v těsné blízkosti nebezpečných míst.

Bezpečnost v Egyptě – na co si dát pozor

Doporučím před odletem zkontrolovat aktuální informace MZV ČR. Vyhýbejte se davům a především případné demonstraci a shromážděním.

Opatrnost je na místě v období různých svátků. Doporučím plně respektovat pokyny a rady delegátů. Ano, u spousty destinací vám zcela narovinu řeknu neřešte delegáty, nekupujte výlety od delegátů protože jsou drahé a je to zbytečné apod. U Egypta vám to ale neřeknu.

Využívejte hotelové pláže, skupinové výlety z hotelu/od delegáta. Nenoste u sebe originál pasu a větší obnos peněz. Vyhněte se potulujícím prodejcům

Také zmíním jednu věc se kterou jsem se několikrát setkal – ženy z evropy přiletí, naprosto v pořádku mají na hotelové pláži plavky a v resortu se pohybují v šortkách, tílku apod., to je OK. Až do okamžiku kdy ženy takto oblečené si jdou udělat výlet do města, prochází se různými menšími uličkami, nasednou do taxi apod. V Egyptě bych v tomto byl opravdu více zodpovědný. Třeba v Dubaji (ačkoli je to také muslimská země) je to naprosto OK, tam je bezpečnost špičková. Ale v Egyptě bych byl více opatrný.

Pro vaší plnou bezpečnost a to platí všude doporučím používat sejf v hotelu. Nosit menší hotovost. Nemít u sebe všechny platební karty. Mít kopii pasu, uložené číslo na pojišťovnu, alespoň v mobilu kopii pojištění, pasu apod.

Na závěr k bezpečnosti

Na závěr můžete porovnat bezpečnost v Egyptě s jinými zeměmi – bezpečnost Maroko nebo bezpečnost Dubaj – obojí jsou to také muslimské země a oblíbené turisty.

Egypt má jednu nevýhodu – stane li se tam nějaký útok, při kterém zemřou 2 lidé, je to ve všech médiích, ministerstva vydají doporučení kam nejezdit, výstrahy apod.

Pokud se podíváte na Francii, Španělsko, Německo a další země evropy, tam i když zemřelo více lidí, tolik se to neřešilo. Země většina považovala za bezpečné. Můj osobní pohled je takový, že letoviska v Egyptě jsou velmi bezpečná, počet incidentů srovnatelný s některými evropskými zeměmi. A pokud člověk je trochu rozumný, opatrný, tak není důvod se strachovat. Přesto jsem na stránce nejdříve uvedl hlavně informace, které se vyskytují téměř všude. Důvod je prostý, pokud bych jen napsal že Egypt je super místo pro dovolenou, že to je bezpečná destinace stejně třeba jako Španělsko a někomu se něco stalo, jelikož bych šel proti proudu, tak bych mohl mít problémy, nebo by mi někdo nadával. A to nechci.

Lidi, buďte rozumní a především vy buďte opatrní. Nejvíc lidí umírá né na terorismus v turistických destinacích, ale na hlouposti. Utonutí při přecenění sil v moři, nepozornost na silnici apod. Na silnicích rok co rok umírají jen u nás stovky lidí, také nevyhlašujeme zákaz cestování z důvodů vysoké nebezpečnosti a vysokého rizika.

Rádi by jste přesto vyrazili do země, kde je špičková bezpečnost a ráj pro dovolenkáře? Mrkněte na Kapverdské ostrovy – to berte jako tip.