Žraloci v Egyptě – jak je to se žraloky v letoviscích?

Žraloci v Egyptě

Mnoho lidí než někam jede řeší možná rizika, bezpečnost apod. To je jistě správné. Zcela narovinu řešit riziko žraloka je jako řešit riziko usmrcení cyklistou. To že vás srazí cyklista má větší šanci. To že upadnete a zabijete se má větší šanci. Přesto žraloci jsou lákavé téma.

Setkal jsem se několikrát s argumentem že cestovní kanceláře záměrně něco tutlají. Ne, netutlají. Jen útok žraloka je něco tak ojedinělého, že to nemá smysl moc řešit. V populárním Thajsku je poměrně slušná šance že narazíte třeba na kobru, přesto vás před tím nebude nikdo moc varovat. Ve spoustě zemích světa jsou jedovatí pavouci, hadi a zabíjí stovky lidí.

Pro zajímavost – hadí uštknutí zabije ročně kolem 100 tisíc lidí ve světě. STO TISÍC. A způsobí 400 tisíc amputací končetin. Útoků žralokem je ročně několik desítek – do 100! Srovnáváme 5 milionů útoků hady se 100 útoky žraloků. Hmyz zabije tisícinásobně více lidí než žralok. Proto opravdu není sebemenší důvod řešit nějaké žraloky. Větší pozor by jsme měli dávat na útok psa. To chci jen ukázat jak absurdní je řešit zrovna žraloky.

Jak je to se žraloky v Egyptě

V Egyptě je kolem 40 druhů žraloků. Velká část jsou vzácné nebo ohrožené druhy. Žraloci nemají příliš v oblibě být na pláži v malé hloubce. Přesto se to občas stane. Pokud by jste v Egyptě šnorchlovali, pravděpodobně dříve či později na žraloka narazíte. Šance že jen tak zaútočí je opravdu minimální. Ale je. Stejně jako čas od času někdo trefí hlavní výhru v loterii.

Máte strach ze žraloka? Pár rad!

Nekoupejte se v noci nebo při setmění. To je čas, který mají žraloci nejraději. Preferujte pláže s lidmi a vyhýbejte se nečisté vodě. Přírodní pláže za městem bez lidí přináší logicky větší míru rizika.

Pokud dojde na setkání, nezmatkujte, nedělejte prudké pohyby. Správně by jste měli zastavit pohyb. Když pohyb, tak pomalu.

Žraloci v Egyptě jsou, je to součást moře. Stejně jako tam jsou další živočichové. Mimochodem v Egyptě jsou i hadi (například kobra královská). Kamarád zase v moři šlápl nechtíc na rejnoka, který jej bodl do nohy. Následovalo spousta vakcinací, testů a běhání po nemocnicích. Příroda je mocná a přináší rizika. Největším rizikem člověku je ale samotný člověk – mnohonásobně!