Egypt peníze – jak platit, jak směnit v Egyptě

Egypt peníze libra

Egypt peníze, to je častá otázka, jak to tam vlastně funguje, jak platit a co a kde směnit? Pokud se chystáte na dovolenou do Egypta, může vás zajímat jak to tam je s placením. V Egyptě je Egyptská libra (EGP). 1 EGP je 100 piastarů (jako např. halíře, centy apod.).

Značení Egyptské libry bývá často Egyptian pound, Guinah nebo Livre Ehyptienne. V obchodech můžete narazit na zkratku LE (jako u nás Kč, nebo eur).

Mince egyptské libry jsou 5, 10, 20, 25 a 50 piastarů a 1 libra.
Papírové bankovky jsou v hodnotách 25 a 50 piastarů, 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 liber.
1 EGP je přibližně 1,3 Kč

Jaké peníze si do Egypta přivézt a jak platit?

Doporučím vozit dolary. Dolary můžete i platit. Dobré je mít menší bankovky, maximálně 10 USD. Na místě směníte i eura, jen dolary bývají výhodnější.

Nebojte se směnáren, jen doporučím vždy si předem ověřit kolik dostanete. Nesměňovat příliš moc peněz najednou. A neakceptovat příliš potrhané bankovky. To že dostanete zmačkané a odrbané bankovky je v Egyptě normál. Ale otrhané neberte.

Směnit můžete nejen ve směnárnách, ale také v bankách a některých hotelech. Samozřejmě dobré jako vždy a všude obejít 2, 3 místa a porovnat kurz.

Platební karty v Egyptě, bankomaty a bezhotovostní transakce

V Egyptě můžete v lepších obchodech, hotelích a restauracích platit kartou. Osobně doporučím si před odjezdem do Egypta na kartě nastavit nižší limit pro případ kopírovacího zařízení v bankomatu, odcizení karty apod. Používejte bankomaty bank ideálně přímo v bankách.

Rady na závěr s ohledem na peníze v Egyptě

Peníze neměňte na trhu ani od pouličních lidí. Neakceptujte roztrhlé bankovky. Z karty vybírejte jen v bankovních bankomatech, ideálně přímo v nebo před Bankou. Nenoste u sebe nikdy větší hotovost a všechny karty, viz. bezpečnost Egypt.

Také je rozumné v Egyptě dávat bakšiš, tedy spropytné. V restauraci je rozumné dát 10-15%. Podobně je to u služeb, nějakou korunu pusťte v hotelu pokud jste spokojení. Ono tohle se vám často víc než vrátí.